Miałam ochotę na książkę przy której będę mogła odpocząć, zrelaksować  i na chwile przenieść się w inne miejsce. Z takim zamiarem ruszyłam do księgarni. Mój wybór padła na powieść  obyczajową  Karoliny Wilczyńskiej „Wędrowne Ptaki” wydaną przez poznańskie wydawnictwo “Czwarta strona”.

Akcja książki dzieje się w Kielcach. Bohaterkami są cztery kobiety, które z różnych powodów zdecydowały się na zakup mieszkania w nowym bloku przy ulicy Kwiatowej. Zbieg okoliczności sprawia, że połączyła je przyjaźń.

Bohaterki różni wszystko: wygląd, zainteresowania, styl życia, a nawet wystrój mieszkań.  Jednak przypadkowe spotkanie w windzie i jej awaria spowodowało, że zrodziła się między nimi przyjaźń, a co za tym idzie wzajemna pomoc.

„Wędrowne ptaki” to przede wszystkim historia Malwiny, która po nagłej śmierci ojca jest zmuszona do prowadzenia firmy budowlanej i zaopiekowania się mamą.  Jako kobieta artystka i oczko w głowie tatusia, zmaga się z trudnościami, które w pewnym momencie ją przygniatają. Na szczęście na pomoc przychodzą sąsiadki: zdecydowana i pewna siebie Liliana, która prowadzi własną firmę, delikatna i niepewna Róża – nauczycielka angielskiego oraz wielbicielka cekinów  Wiola – mężatka, mama dwuletniego Oskara z którym nie potrafi sobie poradzi.  Mieszanka skrajnych osobowości i zupełnie różnego podejścia do życia tworzy ciekawą  i wciągająca całość.  Historię Malwiny poznajemy z punktu widzenia, każdej z kobiet. Przy okazji dowiadując się czegoś o każdej z nich.

Karolina Wilczyńska zastosowała narracje pierwszoosobową dzięki czemu, czytając książkę  poczułam się jak na spotkaniu z przyjaciółkami przy kawie, które zdradzały mi nowe ploteczki. Opowiadały o nowym mieszkaniu, nowym początku i nowych znajomościach, które okazały się bardzo ważne i każdej potrzebne.

Przyznam się, że wybierając tę lekturę kierowałam się wyglądem okładki. Ciepłe kolory i uśmiechnięta twarz rudowłosej kobiety na zdjęciu przykuły moją uwagę.  Książkę czytało się szybko i spełniła moje oczekiwania. Z przyjemnością sięgnę po kolejną powieść tej autorki.

“Wędrowne ptaki” są zapowiedzią nowej sagi Karoliny Wilczyńskiej “Rok na Kwiatowej”.