Lubisz kalendarze adwentowe? 

Te motyle w brzuchu, które przyjemnie łaskoczą, tuż przed otwarciem okienka? Tą ciekawość, która narasta falami i popycha do tego, żeby zerknąć co kryje się za kolejnymi drzwiczkami? Ten uśmiech na twarzy, który sprawia, że grudniowy poranek od razu staje się jaśniejszy, a czas wyczekiwania na magiczną datę przyjemniejszy?

Ja lubię.

I to bardzo. 

Dlatego tak cieszy mnie, że istnieją na rynku książki, które przybierają formę kalendarza adwentowego i opisują historię ze świętami w tle zamkniętą  w 24 rozdziałach.

Wybrałam, moim zdaniem najciekawsze, propozycje książkowych kalendarzy adwentowych i posegregowałam w kategorie wiekowe. W większości to historie gdzie magia splata się z rzeczywistością, a do tego są tak piękne i uniwersalne, że czas oczekiwania umilą nie tylko dzieciom.

Młodsze dzieci w wieku przedszkolnym 3+

“Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!” Anita Głowińska, wyd. Media Rodzina

Główną atrakcją tej książeczki są otwierane okienka pod którymi są ukryte zadania, jedno zadanie każdego dnia, aż do Wigilii. Dzieci mają np. uporządkować książeczki, rysować palcem po ryżu, albo znaleźć wyjście z rysunkowego labiryntu. Dzięki takiej formie dzieci są zaproszone do świata bohaterów, mogą razem przeżywać i czekać na święta.

“Rodzina Pętelków czeka na święta” Barbara Supeł, wyd. Zielona Sowa

To propozycja dla troszkę starszych przedszkolaków. Tym razem w oczekiwanie na święta zaangażowana jest cała rodzina: mama, tata, Staś, Jadzia i Szczepan. Książeczka jest napisana w formie kalendarza i każdego dnia grudnia oprócz, krótkiej historii z życia Pętelków, jest dołączona propozycja zadanie do wykonania. Np. wykonanie laurki dla Mikołaja, przygotowanie zimowej herbaty albo wysłuchanie piosenki Stasia. Książka jest utrzymana w Pętelkowym klimacie, ciepła, zabawna i do tego angażuje każdego członka rodziny.

Starsze dzieci w wieku przedszkolnym/zerówkowicze 5+

“W grudniu po południu, czyli trochę inny kalendarz adwentowy” Ewelina Włodarczyk, wyd. Dwukropek

Bohaterką jest mała dziewczynka, która nie może doczekać się pierwszej gwiazdki. Z pomocą przychodzą jej rodzice i babcia, którzy czas oczekiwania zapełniają historiami o potrawach świątecznych, wspólnie wykonują nowy łańcuch na choinkę i przeglądają ozdoby świąteczne. To pełna ciepła i humoru opowieść o rodzinnym oczekiwaniu na święta. 

“Jak ratowaliśmy Wigilię” Ellen Karlsson, wyd. Zakamarki

W zerówce u Tima aż do ferii świątecznych codziennie ktoś inny będzie zrywał kartkę z kalendarza. Ten, komu przypadnie Wigilia, powinien dobrze jej pilnować, bo jak powiedziała Pani, jeśli coś się stanie z kartką, to świąt nie będzie. Timowi bardzo zależy, żeby kartka z 24 grudnia trafiła w jego ręce. Czy tak się stanie?

“Zagadka złodzieja świąt” Lisa Bjarbo, wyd. Zakamarki

Ebbe uwielbia Boże Narodzenie, a zwłaszcza przygotowania do świąt. Domek z piernika, lampki, kalendarz adwentowy, dekoracje…Zawsze zajmował się tym razem ze starszą siostrą, ale ta niedługo kończy 13 lat i w tym roku w ogóle nie jest zainteresowana świętami. Co gorsza, nie zamierza ich nawet obchodzić w proteście przeciwko zaproszonym przez mamę gościom. W dodatku z domu zaczynają ginąć różne świąteczne rzeczy, a w ogrodzie pojawiają się tajemnicze ślady na śniegu. To historia o zabarwieniu detektywistycznym.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym (kl.1-3) 7+

“Kosmiczne święta” Ingelin Angerborn, wyd. Zakamarki

Tuż przed świętami w domu Rutki ktoś się pojawia. Ktoś kto na obiad najchętniej zjada gwoździe, potrafi być niewidzialny, a do tego okazuje się, że się zgubił i bardzo tęskni za domem. To historia o przyjaźni i magii świąt.

“Święta dzieci z dachów” Marten Sanden, wyd. Zakamarki

Troje dzieci ucieka z domu dziecka. Na dworcu w Sztokholmie spotykają bezdomnego, który zapomniał, kim jest. Dzieci mają 24 dni na to, by przypomniał sobie swoje życie. Na szczęście z pomocą przychodzi im Miriam ze sklepu z antykami i dzieci z dachów. To opowieść o przyjaźni, zaufaniu i o tym, że rodzinę można znaleźć w przypadkowo spotkanych osobach.

“Wierzcie w Mikołaja” Lotta Olsson, wyd. Zakamarki

W tym roku przygotowania do świąt Bożego Narodzenia od samego początku nie przebiegają tak jak zawsze. Gwiazdy betlejemskie w oknach gasną i nie pomaga wymiana kolejnych żarówek, choinki gubią igły, zanim zdąży się je donieść do domu, a z okien wystawowych znikają świąteczne dekoracje. Coś jest nie tak. Czy święta w ogóle się odbędą?

Młodzież 10+

“Śnieżna siostra” Lude Maja, wyd. Wydawnictwo Literackie

To historia przepełniona ciepłem i świąteczną magią, do tego porusza trudny temat żałoby. Główny bohater pomimo panującej w domu smutku chce spędzić święta tak jak co roku. Niestety jego rodzice są tak przepełnieni żalem, że nie zauważają, że to już czas na dekorowanie domu i wyjęcie adwentowego świecznika. Pewnego dnia chłopiec poznaje rudą dziewczynkę, która lubi kakao, ma pięknie przystrojony dom na święta i skrywa tajemnicę. Książka jest pięknie wydana i ma śliczne ilustracje. Idealna na prezent.

Mam nadzieję, że wybierzesz dla siebie lub dla bliskiego ci dziecka, którąś z proponowanych przeze mnie pozycji. Te książki mogą służyć nie tylko jako kalendarz adwentowy, ale także jako umilacz grudniowych wieczorów, albo sprawdzić się jako doskonały prezent pod choinkę.

Jeśli interesują cię inne książki na zimowe wieczory to zapraszam tutaj.