Grudzień powoli się zaczyna, a z nim najlepszy czas na odrobinę magii. Pod koniec roku wszystko jest możliwe. Renifery mogą latać, grubas w czerwonym płaszczu wejść przez komin, zwierzęta mówić ludzkim głosem, a największy sknerus zmienić swoje zachowanie. To jest najlepszy czas na to, żeby dobro zwyciężało nawet jeśli potrzebuje nadprzyrodzonych mocy.

Magia najbardziej widoczna jest w bajkach, baśniach i opowieściach. W księgarniach co roku przybywa książek o tematyce świątecznej nie tylko tych dla dzieci. Dorośli też potrzebują wiary w to, że dobro zwycięży, a zło zostanie pokonane, chyba nawet bardziej niż maluchy.

Napisz ze mną świąteczną opowieść dla siebie i swoich bliskich. Sprawmy, żeby te święta były jeszcze bardziej magiczne.

Świąteczne pisanie zaczynamy od dzisiaj. Podpowiem ci jak zacząć i co powinno budować twoją opowieść. W następnych wpisach pomogę szukać inspiracji i magii w codziennym dniu.

Jeżeli zdecydujesz się na pisanie świątecznej opowieści daj mi o tym znać, chętnie ją przeczytam.

To zaczynamy.

Bohater

Zacznij od bohatera. Ważne, żeby to była postać, którą czytelnik szybko polubi i będzie się mógł z nią utożsamić.

Bohater żyje swoim codziennym życiem, aż pewnego dnia jego spokój zostaje zburzony. Pojawiają się trudności, które musi pokonać. Dla Kopciuszka była to śmierć matki, Harry Potter dostaje list do szkoły czarodziejów, a u Shreka na bagnie pojawiają się rożne stwory.

I teraz twój bohater może być jak Kapitan Ameryka, albo Supermen. Poświęca wszystko dla sprawy i nie spocznie póki nie rozprawi się ze złem.

Albo zostać bohaterem, który nie pragnie życia pełnego przygód. Ignoruje wyzwanie, dopóki okoliczności nie zmuszą go do działania. Jak np. Ketnis Everdeen, bohaterka „Igrzysk Śmierci”, nie zgadza się do końca z panującym porządkiem, ale nie robi nic, by go zburzyć, dopóki nie wylosują jej siostry.

Aby rozpocząć przygodę bohater musi zdecydować się na walkę, albo spotkać mędrca, który powie bohaterowi wystarczająco wiele, żeby pomóc podjąć mu decyzję. W „Shreku” to Ciastek informuje go o dekrecie Lorda Farquarda, przez który wszystkie magiczne stworzenia znalazły się na jego bagnie. Shrek wybiera się do lorda, żeby powiedzieć mu co o tym myśli.

Więcej o bohaterze pisałam tutaj 

Silny wróg

Bohater musi mieć bardzo silnego wroga, albo wyzwanie. Wróg musi być tak zły, jak tylko potrafisz to sobie wyobrazić. Lord Voldemord, Gargamel, smok palący wszystko na swojej drodze. Im bardziej czytelnik znienawidzi złego bohatera, tym mocniej będzie pragnął, by dobro zwyciężyło. Wrogiem Kopciuszka jest macocha, a Czerwonego Kapturka wilk. U Shreka wróg to zburzony spokój, który przybrał twarz Lorda Farquarda.

Im bardziej nienawidzimy wroga tym bardziej kibicujemy bohaterowi. Zło musi być dotykalne, rzeczywiste i skuteczne. Wróg powinien użyć całej swej mocy tylko po to, by skrzywdzić bohatera, a wyzwanie musi być nie do pokonania.

Symbolika i magia

Nadaj znaczenia przedmiotom, które wykorzystasz w opowiadaniu. Spraw by były symbolami tak jak szafa w „Opowieściach z Narnii”, zaczarowany ołówek czy koralik Karolci. Zlekceważ granice między rzeczywistością, a magią. Wprowadź pozaziemskich sprzymierzeńców. Świętemu Mikołajowi pomagają elfy, Kopciuszkowi pomagała dobra wróżka, a Shrekowi gadający osioł.  Nie ma wyjścia i trzeba odwołać się do magii. Masz te moc i możesz pomóc bohaterowi. Czasami wystarczy niejasne przeczucie, że wydarzyło się coś niewytłumaczalnego.

Morał

Daj swoim czytelnikom inspirację do walki o marzenia i do bycia lepszym człowiekiem. Z każdej historii o zabarwieniu baśniowym morał powinien wynikać jasno, pozostawiając jednak miejsce dla interpretacji.

Spraw by zakończenie było szczęśliwe, albo na takie wskazywało. Daj czytelnikom do zrozumienia, że dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Shrek odzyskuje bagno, zdobywa ukochaną, a Lorda Farquarda zjada smok. Kopciuszek zamieszkuje z księciem w zamku, a Czerwonego Kapturka ratuje leśniczy.

Pamiętaj:

Baśnie wzbudzają w nas wiarę w to, że po wielkich wysiłkach czeka nas cudowna przyszłość.

Bruno Bettelheim

I za to je lubię.