„Na szczycie góry rośnie drzewo o srebrnych liściach. Raz do roku, o świcie 30 kwietnia drzewo zakwita pięcioma kwiatami, a każdej następnej godziny, każdy kwiat staje się jagodą, najpierw zieloną, potem czarną, a następnie złotą.

W momencie, gdy pięć jagód będzie złotych, pięć białych kruków, które czekały na górze, a które przeoczyłeś przez śnieg, spadnie na drzewo, łapczywie zabiorą wszystkie jagody i odlecą ze śmiechem.

Ty musisz złapać własnymi rękoma najmniejszego z kruków i zmusić go, by oddał jagodę (kruki nie połykają jagód. Niosą je daleko za ocean, do zaklętego ogrodu, żeby wrzucać je jedna po drugiej do ust córki, która wybudzi się z magicznego snu tylko wtedy, gdy otrzyma tysiąc jagód). Gdy już odzyskasz złotą jagodę, musisz umieścić ja pod językiem i wrócić prosto do domu.

Przez następny tydzień nie możesz z nikim rozmawiać, nawet ze swoją ukochaną, albo gdy policjant zatrzyma cię za przekroczenie prędkości. Nic nie mów. Nie śpij. Niech jagoda będzie pod twoim językiem.

O północy siódmego dnia musisz udać się do najwyższego miejsca w twoim mieście (możliwe, że będziesz musiał wspiąć się na dach) i z jagodą bezpieczną pod twoim językiem musisz wyrecytować całe „Fox in Socks”*. Nie pozwól, by jagoda wyślizgnęła się spod języka. Nie pomiń żadnego fragmentu ani nie przeskocz żadnego z Muddle Puddle Tweetle poodle Beetle Noodle Bottle Paddle Battle.

Wtedy i tylko wtedy możesz połknąć jagodę, Musisz wrócić do domu najszybciej jak możesz i masz jedynie pół godziny zanim zapadniesz w głęboki sen. „

Neil Gaiman słowa te skierował do jednego ze swoich czytelników. Chłopak zadał w mediach społecznościowych proste pytanie „Jak zostać pisarzem?”

Odpowiedź autora zaskoczyła mnie i rozbawiła. Pokazała też jak ma bogatą wyobraźnie. Uświadomiła, że bycie pisarzem nie jest wcale proste, wymaga zaangażowania, poświęcenia i czasu sam na sam.

A co w przypadku gdy nie ma szans na zdobycie jagody? Gdy jednak uśniesz? Albo pominiesz fragment łamańca?

Jest jeszcze jeden, trudniejszy sposób. Polecany przez tego samego autora.

„Zapisz swoje pomysły. Jeśli mają być to opowiadania, spróbuj  opowiedzieć takie historie, które chciałbyś przeczytać. Skończ rzeczy, które zacząłeś pisać. Rób tego wiele i będziesz pisarzem. To jedyna droga.”

Neil Gaiman

Który sposób wybierasz? 30 kwietnia już nie długo 😉

Jak nie chce ci się szukać jagody to mam dla ciebie propozycje 26 kwietnia rusza Klub Pisarski Online, w którym przez 7 tygodni na skrzynkę mailową dostaniesz pisarskie zadanie ze wskazówkami jak je wykonać, poznasz ludzi chcących pisać i tych którzy już to robią, dostaniesz feedback do swoich tekstów i wsparcie prowadzących. Ale przede wszystkim dostaniesz możliwość rozpisania się i systematycznej pracy nad pisaniem.

Wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj. Z kodem „ulaszegda” przy zakupie wersji VIP dostaniesz 10 zł zniżki.

Więcej o Neilu Gaimanie przeczytasz u Aliny „Pisarska Przygoda”.

*łamańce językowe o lisie w skarpetkach autorstwa Dr.Seuss