Za oknem coraz chłodniej. Jesień zadomowiła się na dobre. Coraz dłuższe wieczory z przyjemnością spędzam w domu popijając  pachnącą cynamonem herbatę, albo gorące kakao. Rozmawiam z mężem, układam puzzle, piszę albo czytam.

Od dawna wiadomo, że jesień to najlepsza pora na czytanie. Jak czytam to znikam. Lubię ten stan kiedy wiem, że na zewnątrz zimno i ciemno, a ja jestem w cieplutkim mieszkaniu z kubkiem parującej herbaty. Wtulam się w koc, zakładam ulubione, włochate skarpetki i przenoszę się w świat bohaterów czytanej powieści.

Po wakacjach pojawiło się wiele nowych tytułów. Biblioteki i księgarnie są pełne książek i jak tu wybrać coś ciekawego? Zawsze podpytuje znajomych co czytają, mam też ulubionych autorów do których wracam, ale lubię też nowości. Z przyjemnością czytam powieści,  lekką fantastykę i kryminały.

Wiem jak trudno jest znaleźć coś dla siebie i wiem też, że najlepsze książki to te polecane, dlatego przygotowałam kilka propozycji.

Książki na jesienne wieczory, które Ci polecam czytałam z wypiekami na twarzy,  podbiły moje serce i jeszcze długo będę o nich myśleć.  Nie są to nowości, ale tytuły są dość zróżnicowane, więc myślę, że znajdziesz coś dla siebie.

Książki na jesienne wieczory – moja propozycja.

  1.  „Genialna przyjaciółka”  Elena Ferrante –  dorosła Elena dowiaduje się, że jej przyjaciółka z dzieciństwa znika bez śladu. Chcąc znaleźć wytłumaczenie postępowania Lili, wspomina początki ich przyjaźni. Autorka przenosi czytelnika w lata pięćdziesiąte XX wieku na przedmieście Neapolu. To opowieść o dorastaniu w biedzie, dziecięcych marzeniach i wytrwałości. Okazuje się, że trudna przyjaźń z dzieciństwa ma ogromny wpływ na obie kobiety. Powieść tak mnie wciągnęła, że przeczytałam pozostałe trzy części.
  2. „Bracia Burgess” Elizabeth Strout –tytułowi bracia Jim i Bob, prawnicy z Nowego Jorku, wracają do rodzinnego miasta, aby pomóc nastoletniemu siostrzeńcowi. Pozornie szczęśliwe życie rodzinne skrywa wewnętrzne napięcia oraz tajemnice z przeszłości. Powrót w rodzinne strony powoduje wiele zmian w życiu bohaterów. Jak poradzą sobie z tym bracia? Czy rodzina utrzyma swoje więzi?
  3. „Trzecia” Magda Stachula – Eliza, główna bohaterka, terapeutka z zawodu, od jakiegoś czasu ma wrażenie, że jest śledzona. Ktoś robi jej zdjęcie, stoi pod jej drzwiami, idzie za nią do kina. Po kilku miesiącach życia w strachu jej świat się stabilizuje. Przypadkowo poznaje mężczyznę swojego życia, zmienia mieszkanie i zaczyna czuć się bezpiecznie, ale czy na długo?  Ten psychologiczny thiler trzymał mnie w napięciu do końca, a zwroty akcji nieraz zaskoczyły. Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę Magdy Stachuli.
  4. „Trupia Farma” Bill Bass – niech tytuł cię nie przeraża. To książka antropologa sądowego, który opisuje jak i po co powstała Trupia Farma.  Mimo, że temat jest mało przyjemny, to książkę czyta się szybko i z zaciekawieniem. Autor wspomina jak zaczął współpracować z policją i pomógł w złapaniu zabójców. Opowiada o swojej pracy na uniwersytecie i odkryciach, które do tej pory pozwalają identyfikować zwłoki ofiar. Jeżeli oglądałaś serial „Kości”, gdzie główną bohaterką była Bones – antropolog sadowy, to książka na pewno ci się spodoba.
  5. „Kuchnia duchów” Jael McHenry – to powieść gdzie rzeczywistość miesza się ze szczyptą fantazji i pojawia się w niej temat jedzenia. Ginny młoda kobieta z zespołem Aspergera  po śmierci rodziców zostaje sama w dużym domu. Jej pasją jest gotowanie i odtwarzanie starych przepisów. W czasie żałoby odkrywa, że ma niezwykłą moc przywoływania duchów osób, które ulubione dania przyrządza.  Czy Ginny uda się uratować ukochany dom,  poradzić sobie z tajemnicami rodzinnymi i starszą, nadopiekuńczą siostrą? Książka ciepła i pachnąca idealna na zimny jesienny wieczór.
  6. “Wędrowne ptaki” Karolina Wilczyńska – i na koniec książka utrzymana w jesiennym klimacie. Więcej o niej pisałam tutaj.

Nowe książki na jesienne wieczory już piętrzą się na stoliku przy sofie i czekają na swoją kolej.  Cieszę się na nadchodzący czas.

Na pewno u Ciebie też goszczą książki na jesienne wieczory.

Jestem ciekawa co czytasz? Może mi coś polecisz?