Nie będę tu pisać o tym jak ważne jest czytanie dzieciom, że pobudza wyobraźnie, zwiększa zasób słownictwa, pozwala zrozumieć, poznać, nauczyć. Buduje poczucie bliskości, pozwala na spędzenie kilku chwil razem, wyciszenie, przytulenie, porozmawianie na ważne i mniej ważne  tematy.

To wszystko na pewno już wiesz.

I na pewno przeczytałaś już z dzieckiem tony książek i zastanawiasz się co dalej?

Co czytać? Żeby lektura była dobra, mądra i pomagała małemu człowiekowi zrozumieć świat. Czasami dorosły ma z tym problem, a co dopiero dziecko wchodzące w nowe sytuacje, relacje.

W ramach społecznej akcji organizowanej przez Magdalenę Erbelwww.savethemagicmoments.pl proponuje Ci książkę Joanny Berendt i Anety Ryfczyńskiej  Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii”.

 

Książkowe propozycje innych blogerek znajdziesz na   na fb i na instagramie pod hasztagiem #KOCHANIEprzezCZYTANIE .

Przyjaciele żyrafy” to książka napisana z myślą o starszych przedszkolakach.  Znajdziesz w niej 16 bajek gdzie główną bohaterką jest żyrafa Bibi i jej przyjaciel szakal Zenon. Bohaterowie  mieszkają w Leśnym Zakątku na skraju rozległego lasu. Bibi i Zenon razem z innymi zwierzętami lubią się śmiać bawić, rozmawiać o rożnych ważnych i mniej ważnych rzeczach. Czasami mają dobre humory, ale czasami trudno im zrozumieć siebie i innych. Dzięki cierpliwości, akceptacji i szacunku, nawet w najtrudniejszych chwilach myślą o innych i ich potrzebach. Wyjątkowość tych bajek polega na tym, że uczą odkrywania i nazywania uczuć oraz potrzeb, tych widocznych i tych ukrytych w głębi serca.

Przyjaciele żyrafy” to cykl bajek inspirowanych Porozumieniem bez Przemocy. Napisane przez mamy dla swoich dzieci.  Porozumienie bez Przemocy nazywane także „językiem serca” jest nastawione na obserwację, nazywanie uczuć, uzewnętrznianie potrzeb i poszukiwanie strategii, która zaspokoi potrzebę naszą lub innych.

„Przyjaciele żyrafy” mają podobne przygody i problemy jak dziecko w wieku przedszkolnym. Dzięki temu można w nich znaleźć podpowiedź jak reagować w trudnych sytuacjach, w jaki sposób rozmawiać.

  • czy zawsze muszę się dzielić?
  • dlaczego moje młodsze rodzeństwo czasami tak bardzo mnie wkurza, że mam ochotę uderzyć?
  • co to jest wyobraźnia i jak jej używać?
  • po czym można poznać co czuje druga osoba?
  • czym jest szacunek?
  • jak pomóc osobie, która czuje się inna?
  • dlaczego nikt mnie nie lubi?
  • skąd wiem, że ktoś mnie kocha?
  • po co słuchamy tego co mówią inni i jak mówić, żeby mnie słuchano?

To niektóre z ważnych dziecięcych problemów, które pojawiają się w książce „Przyjaciele żyrafy”.  Bajki są inspiracją do wielu rozmów, pokazują , że wszystko to, co przeżywamy jest ważne i potrzebne. Autorki zachęcają do rozmawiania z dziećmi i podpowiadają jak takie rozmowy przeprowadzić.  Na koniec każdego rozdziału są pytania ułatwiające początek rozmowy.

Przygody leśnych zwierząt bardzo podobają się dzieciom i chociaż nie mam własnych to z przyjemnością czytam je kolejnemu pokoleniu przedszkolaków. Dzieci często w przygodach Bibi  odnajdują sytuacje zaistniałe w przedszkolu lub domu. To pomaga w rozmowach i zgodnej zabawie.


Przyjaciele żyrafy” to jedna z moich ulubionych książek  i zajmuje szczególne miejsce w mojej prywatnej bibliotece. Mam nadzieję, że Tobie i Twojemu dziecku też się spodoba i pomoże w zrozumieniu emocji, nazwaniu potrzeb i lepszej komunikacji.