Luty to miesiąc zakochanych par. Zmorzonej ilości romantycznych filmów w kinach. Książki o miłości zapełniają półki w księgarniach, a  czerwone serduszka sklepowe witryny. I chociaż czerwone serduszka są mi obojętne to książki o tematyce miłosnej już nie.

W tym wpisie zebrałam książki o miłości, które przeczytałam już kilka lub kilkanaście lat temu. Są to książki dla mnie już należące do klasyki.

Lubię czytać o uczuciu dwojga ludzi. O pasji i zaangażowaniu.

Lubię się wzruszyć, poczuć klimat miejsca w którym toczy się akcja i nie być pewna zakończenia.

Każda wybrana przeze mnie książka jest inna. Bohaterowie żyją  w różnych częściach świata i zupełnie innych czasach.  Każda miłość jest na swój sposób piękna.

Ale czy łatwa, szczęśliwa, spełniona?

 Przedstawiam 4 najlepsze, moim zdaniem książki o miłości.

Książki o miłości

„Wichrowe Wzgórza” Emili Bronte – to książka o miłości pełnej pasji, burzliwej, namiętnej i przerażającej. O zdradzie, o sile uczucia i słów. O tym że prawdziwej miłości nie zignorujesz, nie zastąpisz jej inną. Przełom XVIII i XIX wieku.  Anglia. Stara posiadłości, wzgórza, wiejący wiatr przynoszący zmiany. Catherine i Heathcliff. Dwoje zakochanych. Pieniądze, które ona chciałaby mieć, a on nie może jej dać.

“Katarzyno Earnshaw, obyś nie zaznała spokoju, tak długo, jak ja żyję. (…) Pozostań przy mnie na zawsze – przybierz, jaką chcesz, postać – doprowadź mnie do obłędu, tylko nie zostawiaj mnie samego w tej otchłani, gdzie nie mogę cię znaleźć! Nie mogę żyć bez mojego życia. Nie mogę żyć bez mojej duszy!”

Emily Bronte “Wichrowe Wzgórza”

Historia, która głęboko zapadła mi w serce. Zarówno książka jak i film. Do tej pory pamiętam początkową scenę z filmu –  burza i bijące w okno gałęzie.

Książki o miłości

  „Spóźnieni kochankowie” William Worton –  to historia miłości dwojga starszych ludzi.  Amerykańskiego biznesmena, który postanawia zostać malarzem pod paryskim niebem i niewidomej siedemdziesięcioletniej kobiety z warkoczem. Ich przypadkowe spotkanie zmienia i otwiera obojga na nowe doświadczenia i możliwości. Akcja toczy się pomiędzy kwietniem, a listopadem 1975 roku.  Piękne opisy Paryża, gołębie, dzwony na wieży, muzyka i niewinność. Czy dojrzała miłość jest możliwa?

„W moim życiu nie często zdarzają się przyjemne niespodzianki.”

Wiliam Worton “Spóźnieni Kochankowie”

To książka pełna ciepła, zmysłowa i wzruszająca .

Książki o miłości

„Wyznania Gejszy” Arthur Golden –  mała japońska dziewczynka razem ze swoją starszą siostrą zostają sprzedane do domu gejsz w Kioto. Dziewczynka za wszelką cenę próbuje skontaktować się z siostrą. Próba ucieczki przekreśla szanse Sayuri na zostanie gejszą. Zapłakana dziewczynka spotyka na swej drodze Prezesa, który ociera jej łzy chusteczką i kupuje lody. Od tamtej pory Sayuri robi wszystko, żeby jeszcze raz spotkać tego człowieka. To książka o miłości nie możliwej do spełnienia. Pokazująca szkolenie i życie gejsz. Czy gejsza może się zakochać i być szczęśliwa?

„Oczy to najbardziej ekspresyjna część kobiecego ciała.”

Arthur Golden “Wyznania Gejszy”

Książkę przeczytałam już kilka razy, na jej podstawie nakręcono film, który również mnie zachwycił.

Książki o miłości

 „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym.” Grażyna Jagielska –  to książka biograficzna. Opowiadająca o niepokoju i strachu w jakim żyła autorka. O ciągłym czekaniu na telefon z informacją o śmierci męża. O tym jak rodzina funkcjonuje, gdy mąż jest na wojnie. O stresie bojowym przeżywanym mimo tego, że na wojnie się nie było.

„Czekałam, aż ktoś do mnie zadzwoni i powie, że to już koniec. Nie chodziło mi o to, żeby to był szczęśliwy koniec, tylko jakikolwiek. Myślę, że czasem można chcieć już tylko, żeby coś się skończyło, obojętnie jak.”

Grażyna Jagielska “Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym.”

Książkę przeczytałam jednego wieczoru i na długo ją zapamiętam.


Masz swoje miłosne klasyki, książki o miłości które możesz mi polecić? Podziel się nimi w komentarzu.