Siedzisz przy biurku, przed tobą laptop i pusta biała strona. Marzy ci się grono wiernych czytelników i wysokie statystyki. Wiesz, że możesz pisać, potrafisz. Tylko jak zacząć? Jak znaleźć natchnienie? Gdzie jest Wielka Magia?

Wielka Magia sama decyduje czy jesteś na nią gotowa. Czeka na właściwy moment i przychodzi wraz z natchnieniem. O Wielkiej Magii przeczytałam u Elizabeth Gilbert w książce o tym samym tytule. Elizabeth pisze o kreatywnym życiu, o odwadze, poszukiwaniu i  radości. Książkę kopiłam w Krakowie i jest dla mnie pamiątką po Szkole Pisania Powieści.  Często ją wertuję i zawsze znajduje coś nowego i ważnego.  Wynotowałam z niej kilka wskazówek.

Bo jeśli coś kochasz lub czegoś pragniesz dostatecznie mocno – cokolwiek by to było – nie dbasz o to, że musisz zjeść żabę, która temu towarzyszy.

Elizabeth Gilbert

  1. Bądź odważna – szukaj swoich marzeń i nie bój się ich. Skoro wszechświat zesłał ci marzenia, on pomoże Ci je zrealizować. Wsłuchaj się w siebie. Pozwól sobie na twórcze życie. Szukaj natchnienia i swojej Wielkiej Magii. Chcesz malować, śpiewać, tańczyć, pisać, a może wyszywasz albo pieczesz pyszne ciasta?
  2. Przyjmuj pożywienie – dbaj o swoją twórczą duszę, karm ją. Jeżeli chcesz pisać to czytaj, czytaj to co chcesz. Chcesz malować, wybierz się na wystawę, obejrzyj album lub wernisaż. Lubisz gotować, idź do restauracji, obejrzyj program kulinarny. Daj się zainspirować innym. Przyjmuj komplementy z uśmiechem na ustach i podniesioną głową.
  3. Reaguj na otoczenie –by tworzyć trzeba być wrażliwym na świat. Obserwuj ludzi, ich zachowania, sytuacje w jakich się znajdują. Codzienna jazda komunikacją miejską pozwala na zebranie wielu informacji i obserwacji. Zapisuj swoje spostrzeżenia, kolory, porównania, usłyszane lub przeczytane cytaty. Wszystko co wyda się interesujące. Wielka Magia czeka na ciebie, szukaj jej. Może spotkasz ją w autobusie, albo w kolejce do kasy w Biedronce, a natchnienie przyczepi się na spacerze z psem.
  4. Bądź spontaniczna – chcesz pisać po prostu pisz, pisz automatycznie. Pisz od serca, nie patrz na ortografię, gramatykę, składnię. Pisz tu i teraz. Pisz to co masz w duszy, co cię meczy, cieszy, nad czym się zastanawiasz. Boisz się pisać? Napisz o tym. Uwolnij wyobraźnię i pozwól jej płynąć.
  5. Zacznij – wiem, że się boisz. Jeśli się boisz kompromitacji, zacznij mimo to. Jeśli poniesiesz klęskę pozbieraj się i zacznij jeszcze raz. Jeśli się boisz, że coś cię ugryzie, to niech się to wreszcie stanie. Miej to już za sobą, żebyś mogła iść dalej. Strach jest wymówką. Zacznij i działaj. Wielka Magia przyjdzie jak będziesz pracować. Natchnienie przycupnęło w kącie i czeka aż zaczniesz. Realizuj swoje marzenia. Zacznij od czegoś małego. Rozpisz się. Pisz 5 zdań dziennie, pamiętnik albo poranne strony. Pisz, nie stój w miejscu.
  6.  Szanuj czas – utrzymaj równowagę między nudnymi codziennymi obowiązkami, a twórczą pracą. Znajdź czas dla siebie i swojej twórczej pracy. Jeżeli trzeba wstań godzinę wcześniej. Zamów obiad, albo poproś bliskich o pomoc. Wpasuj swoje marzenia w codzienne życie. Znajdź swoje miejsce do pracy. Otocz się przedmiotami, które pomogą ci tworzyć. Może będzie to tablica ze zadęciami, albo cytat. Może zeszyt z piękną okładką i pióro o którym długo marzyłaś.

Baw się tym co robisz, pozwól sobie na radość i na niedoskonałość.

To co robisz może mieć ogromne znaczenie i nie mieć żadnego. Ale tylko robiąc i oddając się twórczości możesz się o tym przekonać. Pamiętaj natchnienie i Wielka Magia przychodzą tylko do tych, którzy szukają, pracują i walczą o swoje marzenia.

Z całego serca życzę ci twórczego życia i doświadczania Wielkiej Magii.