Wiosna w tym roku wybuchła z wielką siłą, zalewając sady i ulice soczystą zielenią i kwiatami. Słońce przyjemnie ogrzewa spragnione jego obecnością twarze, a świergot ptaków umila spacery w parku. Wiosna budzi do życia nie tylko przyrodę. Rozlewa swoją energie na przechodniów na ulicy, koleżanki w pracy  i dzieciaki na placu zabaw. Dobra energia, radość i chęć działania wzrasta wraz z temperaturą powietrza. W związku z tym działam i ja i zaczynam kolejny wpis z cyklu “Książki na…”. Tym razem będą to Książki na wiosnę.

„ Wszystko można zacząć od nowa. Tak mówi wiosna.”

B. Pawlikowska

Tegoroczną wiosnę proponuję zacząć od czytania książek. Zebrałam kilka literackich propozycji, które śmiało mogę ci polecić. Wszystkie książki na wiosnę, które ci proponuje własnoocznie przeczytałam. Znajdziesz tu kilka nowości, ale też pozycje, które zostały wydane już kilka lat temu.

"Ogród małych kroków" Abbi Waxman

„Ogród małych kroków” Abbi Waxman – od wypadku w którym Lilii straciła męża minęło już trzy lata. Dzięki wsparciu siostry i powrocie do codziennych obowiązków poradziła sobie z traumatycznym przeżyciem, ale unika nawiązywania bliższych znajomości. Pewnego dnia wydawnictwo w którym pracuje jako ilustratorka wysyła ją na kurs ogrodnictwa. Lilii wraz z siostrą i córeczkami kolejne soboty spędza na kopaniu, sadzeniu i pieleniu pod okiem bardzo przystojnego pana profesora. Okazuje się, że praca w ogrodzie może być bardzo przyjemna, a nowi znajomi stają się kimś więcej.

Książka skradła moje serce. Przeczytałam ją od deski do deski jednym tchem. Jest zabawna, wzruszająca i napisana w bardzo plastyczny sposób, dzięki czemu czytało się ją szybko i przyjemnie.

„Miejsce na ziemi” Umi Sinha

„Miejsce na ziemi” Umi Sinha – mała Lila jest świadkiem rodzinnej tragedii w wyniku której jej ojciec popełnia samobójstwo. Od tego momentu życie Lilii się zmienia. Musi opuścić dom w Indiach i wyjeżdża do Sussex w Anglii.  Tam odnajduje listy pisane przez babkę mieszkającą w Indiach i czyta dziennik ojca. Lila powoli rozwiązuje rodzinną zagadkę rozpoczynającą się długo przed jej narodzeniem.

To historia o miłości, zemście, konfliktach klasowych, ale przede wszystkim o tym jak zdarzenia z przeszłości mają wpływ na kolejne pokolenia.

„Dotyk słońca” Karolina Wilczyńska

„Dotyk słońca” Karolina Wilczyńska – to kolejny tom z serii „Rok na Kwiatowej”. Nie ukrywam, że czekałam na tę książkę z niecierpliwością. Tak samo jak w dwóch poprzednich tomach autorka zastosowała narracje pierwszoosobową do czego już zdążyłam się przyzwyczaić. Po historii Malwiny i Liliany tym razem szerzej dowiadujemy się co słychać u Róży – nauczycielki angielskiego. Do Róży wraca dawny ukochany, który przewraca jej życie do góry nogami i zostawia nie zupełnie samą. Dziewczyny nadal trzymają się razem, wspierają się w trudnych chwilach i cieszą w radościach.

To książka o tym, że wraz z wiosną budzą się do życia nowe emocje i plany.

„Historia złych uczynków” Katarzyna Zyskowska

„Historia złych uczynków” Katarzyna Zyskowska – ta książka przykuła mnie do fotela i trzymała w napięciu. Niby książka o miłości, ale z tajemnicą i mrokiem w tle. To historia Niny, która przyjeżdża na studia do Warszawy z małej wsi na Dolnym Śląsku. Chce odciąć się od matki i pragnie dla siebie lepszego życia. Studiuje wymarzoną informatykę i poznaje Miłosza, który jest jej wykładowcą i promotorem. Nina wikła się w toksyczny i niebezpieczny związek. Miłosz ją fascynuje i przeraża. Sprawia, że jest mu całkowicie oddana. Pewnego dnia Milosz znika. Nina postanawia go odszukać i tak trafia do domu w pod warszawskim Aninie. Do domu w którym ktoś dawno temu popełnił zły uczynek. Czy Nina i Milosz spotkali się przypadkiem?

Po przeczytaniu tej książki długo nie mogłam przestać o niej myśleć.

„Botanika Duszy” Elizabeth Gilbert

„Botanika Duszy” Elizabeth Gilbert – to kolejna książka Elizabeth Gilbert o której piszę, tutaj możesz przeczytać o „Wielkiej Magii”. Tym razem Elizabeth na stronach swojej powieści przedstawia życie Almy Whittaker. Kobiety obdarzonej niezwykłym umysłem i ciekawością świata. Alma jest postacią fikcyjną, poznajemy jej dzieciństwo, dorastanie, młodość. Pierwszą miłość i fascynację biologią. Zaznaczę, że akcja rozpoczyna się 1800 roku w Filadelfii. Życie Almy jest trudne, a jej pasja przysłania kontakty z innymi ludźmi. Czy znajdzie szczęście w miłości? Czy zostanie zaakceptowana jej praca badawcza?

To książka o poświęceniu, pasji i o miłości.

 

Wiosno trwaj i rozpieszczaj nas piękną pogodą! A książki na wiosnę nich umilają spacery i przesiadywanie na kocyku.

Jestem ciekawa co ty czytasz na wiosnę?