Masz w głowie pomysł na artykuł lub scenę do książki. Zrobiłaś notatki, masz zarys planu. Wiesz co chcesz napisać.

Ten tekst chodzi za tobą już długo, ale na suszarce pranie schnie już kolejny dzień. Lodówka świeci pustkami i pasowałoby ugotować obiad. Dzwoni telefon od przyjaciółki, która kolejny raz zerwała ze swoim chłopakiem i potrzebuje rozmowy. Właśnie z tobą, właśnie teraz.  Szef zlecił ci do przygotowania prezentację „na wczoraj”, a skrzynka mailowa zapchana jest po brzegi. Pyza siedzi pod drzwiami i patrzy na ciebie błagalnym wzrokiem. Jej czas na spacer nadszedł.

Znowu nic nie napisałaś.

Kolejny dzień minął pochłonięty przez codzienność. Pomysł na artykuł zbladł, a notatki lekko się zakurzyły.

Znasz to? Żyjesz w ciągłym biegu i ciężko ci znaleźć chwile dla siebie? Okazuje się, że nie kupisz czasu u zaprzyjaźnionej pani na targu, ani nie wypożyczysz, a spać musisz.

Podpowiem ci jak znaleźć czas na pisanie:

  1. Określ co jest dla ciebie ważne w życiu. Na czym chcesz skupić swój wysiłek i starania. Jakie cele chcesz osiągnąć w różnych dziecinach życia? Z czego nie jesteś w stanie zrezygnować? Czy znajduje się tam pisanie? Jeśli tak, czytaj dalej, jeśli nie, może pisanie nie jest dla ciebie po prostu ważne, może wrócisz do niego w innym momencie życia
  2. Zastanów się nad planem dnia. Najlepiej go zapisz, godzina po godzinie. Pomyśl, którą z wykonywanych rzeczy możesz usunąć w cień. Z czego możesz zrezygnować, albo poprosić kogoś innego o wykonanie danego zadania za ciebie. Np. zrobienie zakupów, odkurzenie mieszkania albo wyjście na spacer z psem. Przyjrzyj się swoim pożeraczom czasu czyli czynnościom, które nie przynoszą w życiu wartości, a pochłaniają dużo czasu. Np. bezcelowe gapienie się w telewizor i przeskakiwanie z kanału na kanał w poszukiwaniu czegoś tam. Zbyt długie przeglądanie tablic znajomych na fb, skrolowanie instagrama i czytanie kolejnych powiadomień. Przeglądając internet często nieświadomie spędzamy masę czasu na niczym. Ile to minut dziennie? Ile czasu na pisanie?
  3. Porozmawiaj o swojej decyzji z domownikami i bliskimi. Przygotuj ich na to, że potrzebujesz np. godzinny dziennie na pisanie. W tym czasie będziesz zajmować się tylko pisaniem. Czas pisarski traktuj jak czas święty. Nie pozwól, aby cokolwiek lub ktokolwiek cię go pozbawił.
  4. Zaplanuj dzień. Zapisz w kalendarzu godzina po godzinie co będziesz robić. Zapisane plany łatwiej zrealizować. Oczywiście musi się w nim znaleźć czas na pisanie. Zaznacz go innym kolorem, podkreśl i dopisz wykrzyknik. To jest ważne, to czas dla ciebie.
  5. Daj sobie prawo do pisania. Nie musisz od razu dostać „Nike”, albo mieć czterocyfrowe statystyki na blogu. Nie będziesz od razu pisać idealnych artykułów, i może zdarzyć się tak, że o twoją powieść nie będę rozbijać się wydawnictwa. Ale pisania można się nauczyć, a powieść wydać samemu.

Każda chwila spędzona na pisaniu jest cenna. 30 minut to też czas. Nawet wtedy możesz napisać, kilka cennych zdań. Podziękuj sobie za każdą minutę, którą mogłaś poświęcić pisaniu. Wdzięczność sprawi, że znajdziesz czas na pisanie.

Nie odkładaj marzeń na później. Wybieraj to co jest dla ciebie ważne spośród mnóstwa pojawiających się możliwości.