Czajnik z głośnym gwizdem oznajmił, że pora na wieczorną herbatę. Kubek z kwiatowym motywem już czekał przygotowany. Herbata musi być zawsze ta sama, tylko ta od siostry najbardziej mi smakuje, czarna o wyrazistym smaku.

Do zaparzonego naparu dodaję kawałek cynamonowej laski, gałązkę rozmarynu i plasterek cytryny. Luty nie może zdecydować się, czy jeszcze ma trwać zima, czy to już czas na wiosnę. Dlatego herbata z cynamonem towarzyszy mi już od kilku dni. Gorący napój nabiera aromatu, a ja postanowiłam, że ten wieczór będzie dla mnie.

Będzie tak jak lubię najbardziej.  

Przyciemnione światło, sofa z odpowiednią ilością poduszek, miękki koc pod ręką, ciepły kubek na stoliku i film. Koniecznie taki, przy którym odpocznę, odpłynę z bohaterami, będą się śmiać, płakać i być może myślami wracać do ich przygód.

Ostatnio dużo czasu spędzam z pisarzami, czytam o nich, staram się poznać ich historie. Dowiedzieć się dlaczego piszą co im to daje? Jak wygląda ich warsztat? Dlaczego podejmują takie, a nie inne tematy w swoich książkach.

I tak trafiłam na kilka filmów na ten temat. Nie wszystkie historie są prawdziwe, ale to filmy o pisarzach i o ich drodze.

 Filmy o pisarzach, które proponuję znajdziesz w czeluściach internetu na Netflix lub HBO.

Miss Pottter

Akcja filmu dzieje się wiktoriańskiej Anglii na przełomie XIX i XX wieku. Bohaterką jest młoda Beatrix Potter autorka książek dla dzieci, która opiera się tradycyjnym poglądom rodziców. Nie śpieszy się, żeby wyjść za mąż, nie szuka stabilizacji. Spędza czas na rysowaniu i snuciu opowieści. Film pokazuje jak ważna była dla niej samodzielność i spełnienie marzeń o pisaniu. Pokazuje jej determinację i siłę, która była ciężka do zaakceptowania w tamtych czasach. Dużą zaletą filmu jest pokazanie więzi jaką miała autorka z bohaterami swoich opowieści.

Piraci z Somali

Młody dziennikarz nie może znaleźć pracy w żadnej gazecie. Za namową przypadkowo spotkanego pisarza, postanawia napisać książkę o piratach z Somali – bo kiedyś napisać o Somalii referat. Bez wydawcy, bez pieniędzy nawiązuje kontakt z dziennikarzem z somalijskiego radia i na jego zaproszenie wyjeżdża na kilka miesięcy do tego kraju. Z pomocą tłumacza przeprowadza wywiady z piratami, jest świadkiem ataku i spisuje historię, która stała się początkiem porozumienia. To film oparty na faktach.

Profesor Marston i Wonder Women

Profesor Marston wykłada na uniwersytecie i razem z żoną pracują nad wykrywaczem kłamstw. Podczas wykładów poznaje studentkę Olivie, którą zaprasza do współpracy. Między wykładowcą, a studentką rodzi się uczucie. Jednak silniejsza więź łączy żonę profesora i jego kochankę. Kiedy władze uczelni dowiadują się o związku profesora jest on zmuszony do zmiany pracy. Bohaterowie mieszkają razem przez wiele lat. W tym czasie profesor, aby utrzymać powiększającą się rodzinę zaczyna rysować i pisać komiks, którego bohaterką jest amazońska księżniczka walcząca z oprawcami.  To swobodna interpretacja zdarzeń, które skłoniły Morstona do stworzenia najpopularniejszej superbohaterki komiksów DC.

Stowarzyszenie miłośników literatury i placka z kartoflanych obierek

Akcja filmu rozpoczyna się w Londynie w 1946 r. Świat powoli podnosi się po wojennych zawirowaniach. Główną bohaterką jest młoda pisarka Juliet Ashton, która wydała kolejną powieść. Spotyka się ze swoimi czytelnikami i myśli o napisaniu kolejnej książki. Pewnego dnia dostaje list od swojego czytelnika. Z listu dowiaduje się o pewnym stowarzyszeniu. Chcąc poznać bliżej jego członków wybiera się na wyspę Guernsey, gdzie krótki pobyt znacznie się wydłuża. Poznając historie powstania stowarzyszenia, poznaje bliżej wojenne losy mieszkańców wyspy. Film jest nie tylko miłosną historią, ale także historią wojennej tragedii. Powstał na podstawie książki o tym samym tytule.

Zachowaj spokój

Mieszkająca w domu opieki Wendy uczy się samodzielności, rozszyfrowywać ludzkie emocje i uwielbia Star Treka. Chcąc wrócić do rodzinnego domu, do siostry i małej siostrzenicy postanawia wziąć udział w konkursie na napisanie scenariusza do kolejnego odcinka jej ulubionego filmu. Okazuje się, że poczta nie dostarczy go na czas. Wendy wyrusza w podróż by dostarczyć pięćset stronicowy scenariusz do Hollywood. Podróż jest dla niej o tyle trudna, że jako osoba z autyzmem musi znacznie wyjść ze swojej strefy komfortu, żeby zawalczyć o marzenia. Film powstał na podstawie sztuki Michaela Golamco.

Oczywiście filmów o pisarzach jest znacznie więcej. Te, które ci zaproponowałam podobały mi się najbardziej.

Masz swój ulubiony film?