Luty to miesiąc zakochanych par. Zmorzonej ilości romantycznych filmów w kinach. Książki o miłości zapełniają półki w księgarniach, a czerwone serduszka sklepowe witryny. I chociaż czerwone serduszka są mi obojętne to książki o tematyce miłosnej już nie.
W tym wpisie zebrałam książki o miłości, które przeczytałam już kilka lub kilkanaście lat temu. Są to książki dla mnie już należące do klasyki.
Lubię czytać o uczuciu dwojga ludzi. O pasji i zaangażowaniu.
Lubię się wzruszyć, poczuć klimat miejsca w którym toczy się akcja i nie być pewna zakończenia.
Każda wybrana przeze mnie książka jest inna. Bohaterowie żyją w różnych częściach świata i zupełnie innych czasach. Każda miłość jest na swój sposób piękna.
Ale czy łatwa, szczęśliwa, spełniona?
Przedstawiam 4 najlepsze, moim zdaniem książki o miłości.
„Wichrowe Wzgórza” Emili Bronte – to książka o miłości pełnej pasji, burzliwej, namiętnej i przerażającej. O zdradzie, o sile uczucia i słów. O tym że prawdziwej miłości nie zignorujesz, nie zastąpisz jej inną. Przełom XVIII i XIX wieku. Anglia. Stara posiadłości, wzgórza, wiejący wiatr przynoszący zmiany. Catherine i Heathcliff. Dwoje zakochanych. Pieniądze, które ona chciałaby mieć, a on nie może jej dać.
“Katarzyno Earnshaw, obyś nie zaznała spokoju, tak długo, jak ja żyję. (…) Pozostań przy mnie na zawsze – przybierz, jaką chcesz, postać – doprowadź mnie do obłędu, tylko nie zostawiaj mnie samego w tej otchłani, gdzie nie mogę cię znaleźć! Nie mogę żyć bez mojego życia. Nie mogę żyć bez mojej duszy!”
Emily Bronte “Wichrowe Wzgórza”
Historia, która głęboko zapadła mi w serce. Zarówno książka jak i film. Do tej pory pamiętam początkową scenę z filmu – burza i bijące w okno gałęzie.
„Spóźnieni kochankowie” William Worton – to historia miłości dwojga starszych ludzi. Amerykańskiego biznesmena, który postanawia zostać malarzem pod paryskim niebem i niewidomej siedemdziesięcioletniej kobiety z warkoczem. Ich przypadkowe spotkanie zmienia i otwiera obojga na nowe doświadczenia i możliwości. Akcja toczy się pomiędzy kwietniem, a listopadem 1975 roku. Piękne opisy Paryża, gołębie, dzwony na wieży, muzyka i niewinność. Czy dojrzała miłość jest możliwa?
„W moim życiu nie często zdarzają się przyjemne niespodzianki.”
Wiliam Worton “Spóźnieni Kochankowie”
To książka pełna ciepła, zmysłowa i wzruszająca .
„Wyznania Gejszy” Arthur Golden – mała japońska dziewczynka razem ze swoją starszą siostrą zostają sprzedane do domu gejsz w Kioto. Dziewczynka za wszelką cenę próbuje skontaktować się z siostrą. Próba ucieczki przekreśla szanse Sayuri na zostanie gejszą. Zapłakana dziewczynka spotyka na swej drodze Prezesa, który ociera jej łzy chusteczką i kupuje lody. Od tamtej pory Sayuri robi wszystko, żeby jeszcze raz spotkać tego człowieka. To książka o miłości nie możliwej do spełnienia. Pokazująca szkolenie i życie gejsz. Czy gejsza może się zakochać i być szczęśliwa?
„Oczy to najbardziej ekspresyjna część kobiecego ciała.”
Arthur Golden “Wyznania Gejszy”
Książkę przeczytałam już kilka razy, na jej podstawie nakręcono film, który również mnie zachwycił.
„Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym.” Grażyna Jagielska – to książka biograficzna. Opowiadająca o niepokoju i strachu w jakim żyła autorka. O ciągłym czekaniu na telefon z informacją o śmierci męża. O tym jak rodzina funkcjonuje, gdy mąż jest na wojnie. O stresie bojowym przeżywanym mimo tego, że na wojnie się nie było.
„Czekałam, aż ktoś do mnie zadzwoni i powie, że to już koniec. Nie chodziło mi o to, żeby to był szczęśliwy koniec, tylko jakikolwiek. Myślę, że czasem można chcieć już tylko, żeby coś się skończyło, obojętnie jak.”
Grażyna Jagielska “Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym.”
Książkę przeczytałam jednego wieczoru i na długo ją zapamiętam.
Masz swoje miłosne klasyki, książki o miłości które możesz mi polecić? Podziel się nimi w komentarzu.